FARKINDALIK İÇİN TEMEL SANAT DERSLERİ

Eğitmen:

Aslı Canan Yılmazsoy Okutur

Yavaşlamak, görmek, gözlemlemek ve fark etmek için bir yolculuk…

Belki karakalemin karası, belki suluboyanın suyu, belki kilin kırmızısı; belki Caravaggio’nun ışığı, Klein’in mavisi; belki kamıştan dönüşen neyin sesi ya da şamanın davulundaki ayna rehberiniz olacak bu yolculukta.

Başlangıca dönüp, kendine ait an ve alan yaratmak isteyen herkese bir davettir bu sanat programı

“Farkındalık İçin Temel Sanat Dersleri” görsel sanatlar eğitiminin temel kavram ve teknikleriyle, sanatın iyileştirici ve meditatif gücünü birleştiren bir programdır. Sanat pratiklerine odaklanarak dikkat, farkındalık ve yaratıcılığın geliştirilmesini, “iyi oluş halinin” desteklenmesini amaçlar.

Farklı algı ve duygu durumlarına karşılık gelen karakalem, akrilik, kil ve suluboyayla birlikte doğanın müziğini, tat ve dokularını deneyimlediğimiz, kendimizi akışa bıraktığımız uygulamalı çalışmalar içerir.

Program İçeriği:

8 dersten oluşan program, her uygulamalı çalışmada “Deneyim” ve “Farkındalık” kavramlarını da içerir. Odağımıza alacağımız konular ise başlıkların yanlarında verilmiştir.

IŞIK & GÖLGE        Görünür olanı keşfetmek

RENK                        Oyun ve mucize

ÇİZGİ                        Köklerimize sahip çıkmak

RİTİM                       Müziği resmetmek

DOKU & FORM       Körler ve Fil’in hikayesi

ZITLIK & DENGE    Olduğu gibi kabullenmek

KOLAJ                     Seçimler yapmak

PORTRE                  Ben kimim?

 

Programa kimler katılabilir?

Programa, sanatla farkındalığı deneyimlemek isteyen herkes katılabilir. Önceden edinilmiş çizim/resim/sanat bilgi ve tecrübesi gerekmiyor. “Ben çöp adam bile çizemem ki” diyorsanız, kendinize haksızlık ediyorsunuz.

Dersler uygulamalı olarak yapıldığı için kullanılacak malzemeler Programın başlamasından önce katılımcılara bildirilecektir.

Programın en az 7 dersini tamamlayan katılımcılara, “Ben İnsan Akademi” tarafından Katılım Belgesi verilecektir.

Program Tarihi:

18 Nisan 2024- 06 Haziran 2024

Program Ücreti:

3500 TL + KDV

SANATLA MEDİTASYON

Eğitmen:

Aslı Canan Yılmazsoy Okutur

Nefesi sanat eserine, sanat eserini bir mantraya dönüştürmek mümkün.

 

Sanatı bir meditasyon aracı olarak deneyimlemek, resimlere bakarken de resim yaparken de soluklanmak, dinlenmek, dinlemek ve nefes almak mümkün. Nasıl mümkün olduğunu keşfetmek isteyen herkes bu programa katılabilir.

“Sanatla Meditasyon” programı, sadece suluboya, kağıt ve kalemler kullanarak sadelik ve basitliğin güzelliğini de birlikte hissedebilmek için bir davettir…

Binlerce yıldır farklı kültür ve inanca sahip insanlar tarafından yapılan meditasyon, insanlığın ilk “kendini ifade etme” araçlarından biri olan resimle bir araya geliyor.

Sanatla Meditasyon programı, zamanın akıl almaz bir hızla akıp gittiği, türlü mücadelelerle karşılaştığımız ve stresle baş edebilmenin her geçen gün daha da zorlaştığı çağımızda, her şeye rağmen duyarlı kalabilmenin “sanatsal” izlerini sürüyor.

Program için özel olarak kurgulanan sanatsal uygulamalar zihni sakinleştirmek ve an’da kalabilmek için kolaylaştırıcı bir yol sunarken, sezgisel yaratım sürecinin deneyimlenmesi için de “yargısız” bir alan sağlıyor.

Program İçeriği:

Sanatsal uygulamalar içeren 8 haftalık programda, yardımcı kaynak olarak psikiyatr Christophe André’nin “Meditasyon: Sanatla Farkındalığa Ulaşmak İçin 25 Ders” adlı kitabı kullanılmaktadır. Odağımıza alacağımız konular ise aşağıda verilmiştir.

NEFES, BEDEN VE SES

AKIŞ      

DUYGULAR VE DÜŞÜNCELER

GÖRMEK

DİNLEMEK                  

ZORLUKLAR VE ACI

EYLEM VE KABUL

MUTLULUK

ŞEFKAT

SEVMEK: ŞİMDİ VE BURADA

Programın en az 7 dersini tamamlayan katılımcılara, Ben İnsan Akademi tarafından Katılım Belgesi verilecektir.

Programa kimler katılabilir?

Katılmak için herhangi bir çizim/resim/sanat bilgi ve tecrübesi gerekmiyor. “Ben çizemem, resim yapamam” diyerek kendinize haksızlık etmeyin. Sizde var olanı görmenin ve kabul etmenin vaktidir.

Meditasyon zaman alan bir şeydir.

Zen bilgeleri bu konuda hikayeler anlatırlar.

Örneğin birinde bir öğrenci ustasına sorar: “Üstat, huzura kavuşabilmem için ne kadar zaman meditasyon yapmam gerekecek?”

Uzun bir sessizlikten sonra ustası şöyle yanıtlar:

“Otuz yıl.”

Öğrenci bozulur: “Ah, çok uzun zamanmış. Peki ya elimi çabuk tutsam, gece gündüz hiç durmadan çalışsam, bundan başka hiçbir şey yapmasam?”

Üstat sessizliğini uzun bir süre koruduktan sonra şöyle demiş:

“O zaman elli yıl.”

 

Meditasyon, Christophe André

Program Tarihi:

Daha sonra ilan edilecektir.

Program Ücreti:

3000 TL + KDV

Yer: Dersler online olarak ZOOM üzerinden gerçekleşir.

Back to Top