Dr. Kemal Özkan Yılmaz

Dr. Öğr. Üyesi Kemal Özkan Yılmaz İstanbul Kültür Üniversitesi İşletme Bölümü öğretim üyesidir.
Kemal Özkan Yılmaz, F.M.V. Nişantaşı Özel Işık Lisesi’ den mezun olduktan sonra lisans derecesini Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi döneminde göreve başladığı Beko Elektronik A.Ş.’ de profesyonel iş hayatına başlamış ve organizasyonel gelişim, endüstri mühendisliği ve uluslararası satış ve pazarlama alanlarında hizmet vermiştir; aynı dönemde Marmara Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Perakende sektöründe, Teknosa, Mudo ve Ve-Ge gibi firmalarda da yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Profesyonel kariyeri, hem operasyon yönetimi ve performans iyileştirme hem de sistem tasarımı & strateji oluşturma; yanı sıra dünya standartlarında üretim teknikleri, kalite yönetim felsefeleri ve iş geliştirme rollerini içermiş ve Japon yönetim felsefeleri uygulamaları dahil birçok konuda eğitmen olma şansına da sahip olmuştur. İlgili firmaların çalışmaları yerel ve uluslararası EFQM ve TPM (Toplam Üretken Bakım – JIPM) kalite ödülleri ile taçlandırılmıştır. Profesyonel iş yaşamında yalın yönetim, stratejik yönetim modeli oluşturulması ve Avrupa Çerçeve Programı – Eureka projelerinden, uluslararası işbirliklerinin başlatılması ve geliştirilmesini de içeren çeşitli yelpazelerdeki projelerde görev almıştır. Mesleki kariyer yıllarında doktora eğitimine başlayan Kemal Özkan, Işık Üniversitesi Contemporary Management Studies programından mezun olup işletme doktoru unvanını almıştır. Eylül 2018’den bu yana Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ders vermekte olup, Eylül 2019’dan bu yana İstanbul Kültür Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesidir. İlgi alanları dijital dönüşüm ve inovasyon, pazarlama, yönetim, müşteri deneyimi, kurumsal sürdürülebilirlik ve yeni ürün geliştirmedir.

Doktora tezinde müşteri elde tutma konusu üzerinde çalışmıştır; bu konuda (İngilizce ve Avrupa dillerinden oluşan) sekiz yabancı dilde yayınlanmış uluslararası kitapları bulunmaktadır. Akademik alanda, uluslararası hakemli dergilerde makale, konferans bildirimi, uluslararası kitap bölümü gibi çalışmaları da mevcuttur.

Profesyonel iş yaşamı kariyeri süresince iletişim teknikleri, satış/stok yönetimi, kriz yönetimi, satış yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, risk yönetimi, PM analizi ve Kaizen gibi verdiği çeşitli eğitimler üzerine; akademik alanda lisans ve lisans üstü seviyesinde yönetim ve pazarlama alanlarında dersler vermeye devam etmektedir. İşletme simülasyonu, pazarlama yönetimi, işletme sürdürülebilirliği & kalite, teknoloji ve yenilik yönetimi, uluslararası pazarlama, satış yönetimi, müşteri deneyimi & dijitalleşme ve yeni ürün geliştirme lisans ve lisans üstü olarak verdiği dersler arasındadır.

Back to Top