FARKINDALIK İÇİN TEMEL SANAT DERSLERİ

Eğitmen:

Aslı Canan Yılmazsoy Okutur

“Farkındalık İçin Temel Sanat Dersleri” görsel sanatlar eğitiminin temel kavram ve teknikleriyle, sanatın iyileştirici ve meditatif gücünü birleştiren bir programdır. Sanat pratiklerine odaklanarak algı, dikkat, görme biçimleri, farkındalık ve yaratıcılığın geliştirilmesini amaçlar.

Program İçeriği:

8 dersten oluşan program, her uygulamalı çalışmada “Deneyim” ve “Farkındalık” kavramlarını da içerir. Odağımıza alacağımız konular ise başlıkların yanlarında verilmiştir. 

IŞIK & GÖLGE      Görünür olanı keşfetmek

RENK                     Renklerle sonsuzluk

ÇİZGİ                      Köklerimize sahip çıkmak

ZITLIK & DENGE  Olduğu gibi kabullenmek

VURGU                  Filmdeki kırmızı paltolu çocuk

RİTİM                     Müziği resmetmek

KOLAJ                   Seçimler yapmak

PORTRE                Ben kimim?

  

Program boyunca; farklı algı ve duygu durumlarına karşılık gelen karakalem, akrilik ve suluboya resim teknikleriyle birlikte, doğal malzemeler kullanarak kendimizi akışa bırakacağımız soyut çalışmaları da deneyimleyeceğiz.

Dersler uygulamalı olarak yapıldığı için kullanılacak malzemeler Programın başlamasından önce katılımcılara bildirilecektir.

Katılım Sertifikası:

Programımız boyunca en az 7 derse devam etmiş olan katılımcılarımıza, “Ben İnsan Akademi Katılım Sertifikası” verilecektir.

 

Programa kimler katılabilir?

Programa, sanatla farkındalığı deneyimlemek isteyen herkes katılabilir. Önceden edinilmiş çizim/resim/sanat bilgi ve tecrübesi gerekmiyor.  “Ben çöp adam bile çizemem ki” diyorsanız, kendinize haksızlık ediyorsunuz.

Yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız (Reklam, Tasarım, Sanat Öğretmenliği, vb.) bazen otomatik pilotun sizi ele geçirmesi bazen de tıkanıklık yaşamanız çok doğaldır. Tekrar çocuk gözlere sahip olabilmek, neyi görmeyi unuttuğumuzu ya da neyi görmemiz gerektiğini anlamak için bu programa katılabilirsiniz.

Sanata ilgi duyuyor, merak ediyor, sanat pratiğini deneyimlemek için bir başlangıç arıyorsanız, lütfen hemen başlayalım.

Finans, Satış-Pazarlama, Sağlık, Spor, Mühendislik gibi bir alanda çalışıyor ve uzmanlığınız dışında kendinizi geliştirecek, dönüştürecek, farklı bir algı ve bakış açısı kazandıracak “başka türlü bir şey” istiyorsanız, birlikte derin bir nefes alabilir ve sessizce keşfe çıkabiliriz.

Sanat eğitimi alıyor ya da üniversitelerin sanat ve tasarım bölümlerine hazırlanıyorsanız, bu programla bilgi ve deneyimlerinizi geliştirebilir, görme biçiminizi sizi farklı kılan özelliklerinizle birleştirebilirsiniz.

 

Grup Dersleri: Tarih, Ücret ve Yer:

“Hafta içi” (Perşembe) ve “Hafta sonu” (Cumartesi) olmak üzere iki ayrı grup açılacaktır. Dersler haftada 1 gün/1,5 saattir; toplamda 8 ders/hafta, 12 saat sürer.

 

Yer: Dersler online olarak ZOOM üzerinden gerçekleşir.

Back to Top